Türk Reasürans A.Ş.’nin 1. Kuruluş Yıl Dönümü

Türk Reasürans A.Ş.’nin 1. Kuruluş Yıl Dönümü

 

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tek hissedar olarak kuruluşunda yer aldığı, Yeni Ekonomik Program kapsamında “Ekonomik Dengelenme” ve “Sağlıklı ve Sürdürülebilir Büyüme” hedeflerine sigortacılık sektörü odağında katkı sağlamak, Türkiye’deki yerli reasürans kapasitesini artırmak ve kaynak verimliliği sağlamak amacı ile kurulan Türk Reasürans A.Ş., ilk yılını geride bıraktı.

Türk Reasürans A.Ş. Genel Müdürü Selva Eren, “Başarılarla dolu bir yılı geride bıraktık; kuruluşumuzun üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra esas faaliyetimize başladık ve sektörle birlikte önemli işlere imza attık.” dedi.

Türk Reasürans A.Ş.’nin 1. Kuruluş Yıl Dönümü kapsamında değerlendirmelerde bulunan Eren, “Sigortacılık sektörünün profesyonellerinden oluşan ekibimiz ve hızlı, esnek, ortak aklı önemseyen yönetim anlayışımız sayesinde, dönem ve koşullar ne olursa olsun, güvenilir bir iş ortağı olma hedefimizi de büyük bir gayretle gerçekleştirdik.” dedi.

İlk yıla ilişkin değerlendirmelerini sorduğumuz Eren, “17 sigorta şirketinin tretelerine iştirak etmiş bulunuyoruz. İhtiyari risklerde sektöre 8 ay gibi kısa bir sürede önemli bir tutarda kapasite sağladık. Yine bu dönemde, DASK’ın teknik işleticiliğini devraldık. Bu çok önemli kurumumuza değer katacak birçok projeye yakın zamanda imza atacağız. TARSİM gibi sektörümüzün önemli birçok kurumunun reasürans faaliyetlerine katkıda bulunduk, reasürans anlaşmalarında yer aldık. Devlet Destekli Alacak Sigortası’nın reasürans yapısını hayata geçirdik, ürünün yeniden yapılandırılarak çok daha geniş kitlelerle buluşturulmasına katkıda bulunduk.” dedi.

Türk Reasürans A.Ş.’nin ilk 6 aydaki prim üretiminin 597 milyon TL’ye ulaştığını, yıl sonu hedefinin 1 milyar TL’nin üzerine çıkarmak olduğunu ve 30 Haziran 2020 itibarı ile dönem kârının 29.6 milyon TL olarak gerçekleştiğini, bunun da %13 oranında bir öz sermaye kârlılığına tekabül ettiğini ifade eden Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde imza attığımız başarı öykülerini, tüm paydaşlarımızla birlikte yazdık. Ülkemiz ve sektörümüz adına, hayata geçirmek üzere var gücümüzle çalıştığımız yeni birçok projemiz de gündemimizde."

"Dokunduğu her noktada tüm paydaşları adına fark yaratan sonuçlar üretmeyi hedefleyen ve sektöre dinamizm getiren Türk Reasürans A.Ş.’nin ortaya koyduğu misyonu, vizyonu ve gelecek hayallerini paylaşan tüm paydaşlarımızla birlikte, ‘İstanbul Finans Merkezi’nden doğan ilk global Türk markası olma’ hedefine ulaşacağız."

 

Hakkımızda daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Hemen bize ulaşın.