Yerli Reasürans

Yerli Reasürans

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’deki sigorta şirketinin büyümesine katkı sağlayacak yerli reasürans şirketini kurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı kapsamında sigorta sektörünün ekonomiye katkısını artıracak yerli reasürans modeli yaşama geçti. Bakanlığın tek hissedar olarak kuruluşunda yer aldığı Türk Reasürans A.Ş kuruldu, Genel Müdürlüğü'ne de Selva Eren atandı.


PRİM İÇERİDE KALACAK
Türk Reasürans, "Ekonomik Dengelenme" ve "Sağlıklı ve Sürdürülebilir Büyüme" hedeflerine sigortacılık sektörü odağında katkı sağlamak, Türkiye'deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak ve kaynak verimliliği sağlamak amacıyla faaliyete geçti. Şirket, Türk sigorta sektörünün büyümesine, global marka olma hedefiyle yola çıkan İstanbul Finans Merkezi'nin gelişimine katkı sağlayacak ve piyasanın reasürans faaliyetlerindeki kapasite ihtiyacını karşılayacak.

Sigortacılık Yasası'nda yapılan düzenlemeyle hizmet verecek olan şirket, sigorta sektöründeki stratejik hedeflerini belirledi. Buna göre, Türkiye'deki yerli reasürans kapasitesini artıracak, yurt dışına aktarılan reasürans primlerinin yurt içinde kalmasını sağlayacak, kamu menfaatlerinin risk yönetimini yapılandırarak gerekli düzenlemeleri gerçekleştirecek. Doğal afet riskleri havuzunun yönetimi görevini üstlenecek. Şirketin maliyet avantajı yaratması ve havuza yerli reasürans kapasitesi sağlaması planlanıyor. Bununla beraber "Ulusal Doğal Afet Modelleme" çalışmaları ile havuzun ek teminatlarla yapılandırılması ve en verimli şekilde kullanımı amaçlanıyor.

Sabah Gazetesi, 28.09.2019

Haberi görüntüle

Hakkımızda daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Hemen bize ulaşın.