Türk Reasürans Faaliyete Başladı

Türk Reasürans Faaliyete Başladı

Türk sigorta sektörünün büyümesine katkı sağlamak ve sigorta piyasasının reasürans faaliyetlerindeki kapasite ihtiyacını karşılamak amacı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca Türk Reasürans AŞ kuruldu. Şirketin Genel Müdürlüğüne sektörün yakından tanıdığı Selva Eren atandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tek hissedar olduğu Türk Reasürans A.Ş., Yeni Ekonomik Program kapsamında, “Ekonomik Dengelenme” ve “Sağlıklı ve Sürdürülebilir Büyüme” hedeflerine sigortacılık sektörü odağında katkı sağlamak, Türkiye’deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak ve kaynak verimliliği sağlamayı amaçlıyor.

5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nda yapılan düzenleme ile hizmet verecek olan Türk Reasürans A.Ş. sigorta sektöründeki stratejik hedeflerini, Türkiye’deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak, yurt dışına aktarılan reasürans primlerinin yurt içinde kalmasını sağlamak, kamu menfaatlerinin risk yönetimini yapılandırarak gerekli reasürans düzenlenmelerini gerçekleştirmek olarak belirledi.

Doğal afet riskleri havuzunun yönetimi görevini üstlenecek olan Türk Reasürans A.Ş.’nin maliyet avantajı yaratması ve havuza yerli reasürans kapasitesi sağlaması planlanıyor.

Sigorta Dünyası Dergisi, 01.10.2019

Haberi görüntüle

Hakkımızda daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Hemen bize ulaşın.