• Anasayfa
  • KOBİ'lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortasına Düzenleme

KOBİ'lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortasına Düzenleme

KOBİ'lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortasına Düzenleme

- Mevcutta yıllık net satış hasılatı 25.000.000 TL’nin altında olan Mikro ve Küçük İşletmeleri kapsayan sistem, Orta Büyüklükteki İşletmeleri de kapsayacak şekilde genişletildi. Artık yıllık net satış hasılatı 125.000.000 TL’ye kadar olan tüm KOBİ’ler alacaklarını ödenmeme riskine karşı sigortalayabilecekler.

- Kredi limitleri bağlamında, sigortalıların her bir alıcısı için talep edecekleri teminat limitlerini değerlendirerek, ihtiyaçları doğrultusunda teminat limiti tahsisi başladı. Böylece sigortalılarımızın yüksek tutarlı teminat ihtiyaçlarına da cevap verilmiş olacak.

ANKARA (AA) - Hazine ve Maliye Bakanlığınca, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin düzenleme yapıldı.

Bakanlığın "Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, belirlenen şartları sağlayan mikro ve küçük ölçekli işletmelerin yanı sıra orta büyüklükteki işletmelere de alacak sigortası sunulacak.

Alacak sigortası talebinde bulunan işletmenin vadeli satışlardan elde ettiği cirosuna göre alıcı başına 750 bin liraya kadar teminat limiti sağlanacak. Azami teminat limiti, alacak sigortası talebinde bulunan işletmenin, alıcı için talep ettiği teminat limiti ve risk değerlendirme kriterleri dikkate alınarak arttırılabilecek. Bu hüküm, 1 Nisan 2020'de yürürlüğe girecek.

Söz konusu işletmelerin, bir önceki mali yıldaki yıllık net satış hasılatının 125 milyon liraya kadar olması gerekecek. Alacak sigortası, tacir sıfatı taşımayan gerçek kişilere yapılan satışlara teminat sağlamayacak.

Alacak sigortası kapsamında teminat verilecek alıcıların belirlenmesi amacıyla yapılacak risk değerlendirmesine ilişkin sorgulama ücreti, teklifin sunulduğu tarihten itibaren 10 gün içinde poliçenin düzenlenmesi durumunda alınmayacak.

Cironun vade gününe göre belirli bir yüzdesi alınarak tespit edilen net prim ve teminat tutarları; 120, 180 ve 360 güne kadar vadeli satışların yanı sıra 240 güne kadar vadeli satışlar için de hesaplanabilecek.

Ürün kapsamında tanımlanan devlet desteğine ek olarak, sunulan güvenceye Türk Reasürans A.Ş. liderliğinde yerli ve uluslararası reasürans şirketleri de katkı sunuyor.

Hakkımızda daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Hemen bize ulaşın.